
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Width | 6.48 mm |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 3.3 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 100 kHz |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Output Current | 1.25 A |
| Output Voltage | 40 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 3.5 A |
| Quiescent Current | 50 µA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Topology | Cuk, Flyback |
| Switching Frequency | 100 kHz |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.244 V |
| Max Output Voltage | 40 V |
| Max Output Power | 100 W |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1012
Distributors
pcbx
Unit Price$4.76794
Ext.Price$4.76794
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.76794 | $4.76794 |
| 10 | $3.68339 | $36.83390 |
| 25 | $3.45871 | $86.46775 |
| 50 | $3.24778 | $162.38900 |
| 100 | $3.11291 | $311.29100 |
| 300 | $2.99667 | $899.00100 |
| 500 | $2.88475 | $1442.37500 |
| 1000 | $2.81414 | $2814.14000 |
